New items
Bies idzie za mną
Ja Cezar i ekipa z Kapitolu na żywo ze starożytnego Rzymu
Kaczątko zwane Guzikiem
Wszystko przez ten Nowy Jork
Amelka Kieł i Władcy Jednorożców
 
The library cooperates with portal of library e-services »w.bibliotece.pl« - we invite you to visit library profile, to benefit with additional possibilities.
News
Książki mają głos! - akcja głośnego czytania w Chełmskiej Bibliotece Publicznej
Co?Wydarzenie literackie
Gdzie?Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie
ul. Partyzantów 40, 22-100 Chełm
Kiedy?24.05.2019 11:00
Jan Parandowski napisał, że wszystkie książki mówią... – chcemy poprosić naszych czytelników, aby użyczyli książkom swoich głosów. Zapraszamy więc do wspólnej lektury w ramach cyklu spotkań pt. Książki mają głos! do Chełmskiej Biblioteki Publicznej.
Cykl spotkań rozpoczynamy lekturą Opowieści Niedźwiedziego Grodu Longina Jana Okonia, wybitnego chełmskiego poety i pisarza, zasłużonego regionalisty, Chełmianina Roku 2006. 

W programie, oprócz głośnego czytania, spotkanie z autorem oraz degustacja wyrobów Spółdzielni Mleczarskiej Bieluch w Chełmie sponsorowanych przez producenta.

Wszystkich miłośników czytania oraz sympatyków biblioteki zapraszamy 24 maja br. o godz.11.00 do Galerii Nova ChBP przy ul. Partyzantów 40.![OKOŃ_2019.jpg][plik-25214] 
„Wstęp wolny” – rysunek i malarstwo Doroty Kulickiej

Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza na wernisaż wystawy twórczości Doroty Kulickiej 1 marca 2019 r. o godz. 17.00 do galerii Nova ChBP (ul. Partyzantów 40).
Wystawa „Wstęp wolny” jest zaproszeniem do świata myśli i emocji innej osoby. Stanowi otwarcie przestrzeni malarskiej i rysunkowej na własną interpretację wynikającą z osobistego doświadczania świata. Tematyka prezentowanych prac to fascynacja elementem w abstrakcyjnym układzie kompozycyjnym, gdzie poprzez kolor i kształt ściera się kobiecość z męskością. W obrazach pojawiają się delikatne koronki, fragmenty dekoracyjnych wzorów, a także śruby czy części metalowe. Układ elementów sugeruje ruch i niepokój tak charakterystyczny współczesnemu człowiekowi. Kolory od szarości do czerwieni mają za zadanie wyciszyć lub sprowokować emocje. „Wstęp wolny” to również malarskie ujęcie interakcji społecznych, często bunt i niezgoda na strategię działań lub tęsknota za mechanicznością i rytmicznością, która porządkuje codzienność. Wystawa jest zachętą do zatrzymania na chwilę uwagi na drugim człowieku.
Dorota Kulicka - ur. 1976 r., studia na Wydziale Artystycznym UMCS oraz Pedagogiki i Psychologii UMCS w Lublinie. Pracuje jako pedagog specjalny w Zespole Szkół w Łomazach. Zajmuje się rysunkiem i malarstwem, uczestniczy w wystawach zbiorowych, pokonkursowych oraz organizuje wystawy indywidualne w całym kraju, jest członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków. Laureatka ogólnopolskich konkursów plastycznych. Zaproszenie_Dorota_Kulicka.jpg